Jaki szybowiec RC dla początkujących? Który do nauki latania wybrać?

| 0 Komentarzy
Odpowiednie dobranie szybowca sterowanego radiowo nie jest proste, zwłaszcza w przypadku początkujących osób.

Rynek szybowców jest bardzo rozległy, w związku z czym kupno swojego pierwszego lub kolejnego szybowca RC może być nieco przytłaczające. W tym poradniku podpowiemy, jakie istnieją rodzaje samolotów RC, jaki sprzęt wybrać dla amatorów awiacji i na co zwrócić uwagę przy zakupie szybowca. Poza tym podpowiemy, jak skalibrować sprzęt, oraz jak nim latać.

Rodzaje szybowców zdalnie sterowanych (RC)

Szybowce RC głównie dzielimy na typ kupowanego zestawu. Obecnie możemy wyróżnić szybowce RC w wariancie RTF, ARF oraz KIT. Poza tym podziałem, szybowce dzielą się między sobą ze względu na posiadane parametry i specyfikację, które omówimy w dalszej części artykułu.

  • Modele RTF

Szybowce RC RTF to modele w pełni gotowe do lotu, które kupujemy w zestawie wraz z pełnym osprzętem, akcesoriami oraz kontrolerem- w tym przypadku radiem. Tego typu zestawy są zwykle przeznaczone właśnie dla początkujących amatorów awiacji.

Należy pamiętać, że w szybowcach RTF zwykle znajdziemy najtańszy osprzęt. Po kupnie szybowca RTF zwykle pozostaje nam zamontowanie skrzydeł, czy wklejenie stateczników, a także wyważenie sprzętu.

  • Modele ARF

Modele ARF to nieco okrojone zestawy szybowców RC. Kupując sprzęt ARF musimy liczyć się z tym, że wewnątrz zestawu znajdziemy silnik, serwomechanizmy i regulatory. Zestawy ARF zwykle nie posiadają akumulatora oraz aparatury sterującej, które musimy dokupić samodzielnie. Do modeli ARF zwykle należy dokupić radio 4 kanałowe lub lepsze 6 kanałowe.

  • Modele KIT

Przeznaczone są dla najbardziej wytrawnych i doświadczonych modelarzy. Model musimy praktycznie od A do Z złożyć samodzielnie. Dużo pracy jest przy sklejeniu samej konstrukcji modelu. Do tego musimy samodzielnie dobrać podzespoły (silnik, regulatory, serwa) oraz aparaturę sterującą.

Jeżeli planujemy dłuższą przygodę z szybowcami RC dobrym pomysłem na początek jest zakup zestawu RTF z przyzwoitą jednostką sterujacą- np. radiem 4 kanałowym, które później możemy wykorzystać, gdy przesiądziemy się na nieco bardziej profesjonalny osprzęt ARF.

Jaki szybowiec RC dla początkującego?

Szybowce, a w zasadzie motoszybowce zdalnie sterowane zdalnie sterowane pozwalają na dłuższy lot niż zwykłe samoloty. Są rekomendowane początkującym ze względu na łatwość sterowania. Motoszybowcem latamy na zasadzie wyciągania go za pomocą silnika elektrycznego na odpowiednią wysokość, a następnie wyłączamy jednostkę napędową i swobodnie szybujemy. Gdy zbliżymy się poniżej bezpiecznego pułapu, wtedy ponownie uruchamiamy silnik i podnosimy nasz wehikuł.

Na początek swojej kariery nie warto kupować najdroższych sprzętów, ponieważ podczas pierwszych lotów bardzo prawdopodobne, że uszkodzimy skrzydła lub inne komponenty szybowca. Ogromne koszta napraw mogłyby nas skutecznie zniechęcić do dalszych lotów.

Na pierwszy model szybowca zdalnie sterowanego warto przeznaczyć od 200 do 700 złotych. Kwota taka pozwoli kupić dobry sprzęt, który pozwoli nam nauczyć się sterowania, a jego ewentualne naprawy nie wypalą nam dziury w kieszeni.

Przy wyborze szybowca zdalnie sterowanego należy określić, jak duży powinien być. Pamiętajmy, że im większy szybowiec, tym lepiej wygląda, na ogół lepiej się steruje i jest bardziej stabilny. Poza tymi niewątpliwymi zaletami, duże szybowce posiadają szereg wad: łatwiej je uszkodzić przy lądowaniu, trudniej je przetransportować, często ogromne rozmiary szybowców sprawiają, że do wystartowania i lądowania potrzebujemy specjalnego pasa startowego oraz sporej przestrzeni do wykonywania manewrów. Duża rozpiętość skrzydeł skutecznie utrudnia również przechowywanie modelu oraz jego transport.

Zatem, na jaką rozpiętość skrzydeł powinniśmy być zorientowani przy wyborze swojego pierwszego szybowca zdalnie sterowanego? Warto wybierać modele o rozpiętości 1,4-1,8 m. Dla początkujących najlepszym rozwiązaniem będzie również szybowiec RTF z dobrym radiem. Poniżej wyjaśnimy o co chodzi w ilości kanałów aparatury sterującej i częstotliwości radia.

Pierwszy szybowiec RC - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Ilość kanałów

Ilość kanałów w zasadzie pozwoli nam na określenie, z jaką półką jakościową mamy do czynienia. Najtańsze są oczywiście modele 3 kanałowe, które raczej odradzamy. Warto rozglądać się za szybowcami RC 4 Ch lub lepiej. Ogólna zasada brzmi- im więcej kanałów obsługiwanych przez radio- tym lepiej.

Szybowce 4 kanałowe są nieco łatwiejsze w wyczuciu, oferują większe możliwości sterowania szybowcem, a lot nimi jest nieco bardziej wymagający i ciekawszy. Poszczególne kanały w radiu sterują konkretnymi elementami modelu. Osobny kanał obsłuży silnik, lotki, stery kierunku itd.

Szybowce 6 kanałowe to profesjonalne modele. Nie zalecamy ich jako pierwszy szybowiec ze względu na wymagające i dosyć skomplikowane sterowanie oraz duże koszty napraw i zakupu.

  • Częstotliwość radia

Radioodbiorniki do sterowania modelami zdalnie sterowanymi możemy podzielić na częstotliwości od 27 MHz do 2,4 GHz. Używanymi w Polsce częstotliwościami są: 27 MHz dla modeli szkutniczych, 37 MHz dla modeli lotniczych, 40 MHz dla modeli kołowych.

Większość modeli RC szybowców, helikopterów RC, czy innych statków powietrznych lata w częstotliwości 2,4 GHz. Tę częstotliwość trudniej zakłócić, a także jest prostsza w obsłudze, ponieważ nie musimy jej dostrajać i dobierać kanału, gdy latamy w towarzystwie innych modeli. Początkującym zdecydowanie polecamy to rozwiązanie.

  • Silnik

W modelach RC możemy wyróżnić modele z silnikami szczotkowymi oraz bezszczotkowymi. Silniki szczotkowe (komutatorowe) to starsze konstrukcje, które czasy swojej świetności mają za sobą. Ich główną zaletą jest niska cena, wadami natomiast jest spora waga i mniejsza żywotność. Zwykle silniki komutatorowe znajdziemy w tańszych zestawach RTF i ARF.

Silniki bezszczotkowe są droższe i montuje się je w lepszych zestawach RTF. Są o wiele bardziej wydajne, żywotne i lżejsze.

  • Maksymalny czas lotu

W zależności od kwoty, jaką przeznaczymy na model, możemy spotkać modele, które pozwolą na 10 minut lotu, a także takie, które mogą utrzymywać się w powietrzu nieprzerwanie przez 30 minut, a nawet więcej. Pamiętajmy, że motoszybowce są w stanie utrzymać się w powietrzu znacznie dłużej niż samoloty i helikoptery podobnej klasy.

  • Maksymalny zasięg

Zasięg szybowców RC uzależniony jest głównie od aparatury sterującej. W przypadku tańszych śmigłowców zdalnie sterowanych z podstawowym 4 kanałowym radiem możemy liczyć na około 50 metrów zasięgu, podczas gdy najdroższe konstrukcje profesjonalnych szybowców RC z samodzielnie dokupowaną aparaturą sterującą są w stanie oddalić się na odległość nawet 800 metrów, czy nawet 1,5 km!

Jak skalibrować szybowiec RC?

Kalibracja szybowca RC w każdym modelu wygląda nieco inaczej. Najczęściej wraz z modelem otrzymujemy dokumentację techniczną/ instrukcję. Jeżeli nie znajdziemy instrukcji trymowania i konfigurowania modelu, w prosty sposób możemy znaleźć ją w Internecie.

Kalibrację oraz kontrolę szybowca RC przeprowadzamy, sprawdzając wychylenie drążka steru. Jeżeli wychylimy go w prawo, ster powinien wychylić się wprawo, wychylenie drążka w lewo skutkować powinno wychyleniem steru w lewo.

Następnie sprawdźmy ster wysokości. Jeżeli pociągniemy drążek do siebie, statecznik wysokości powinien wychylić się w górę, analogicznie przy popchnięciu drążka od siebie. Wychylenie drążka lotek w lewo powinno skutkować wychyleniem prawej lotki w dół i lewej lotki do góry. Analogicznie przy popchnięciu drążka lotek w prawo- lotka lewa wychyla się w dół, prawa w górę.

Modele muszą być złożone z zachowaniem pełnej symetrii konstrukcji. Poza tym musimy zadbać o odpowiednie wyważenie, oraz dobrze dobrać kąty zaklinowania usterzenia i skrzydła.

Proces przebiega podobnie w większości szybowców RC, jednak oczywiście różni się w zależności od posiadanego modelu. Zawsze przed podjęciem prób trymowania i kalibrowania należy przeczytać instrukcję dołączoną przez producenta.

Jak sterować i latać szybowcem RC?

Przed rozpoczęciem zabawy należy dokładnie przejrzeć opisy, jak steruje się poszczególnymi modelami szybowców, do czego służą i jak działają stery, a także jak zachowują się przy konkretnych manewrach.

Etap startu jest jednym z najbardziej stresujących. Model szybowca musimy wyrzucić zza głowy. Ruch powinien byś odpowiednio silny i płynny. Rzut powinien być wykonany pod wiatr. Możemy rzucić modelem z rozbiegu lub z miejsca. Pamiętajmy, aby nie rzucać modelu wysoko w górę, ponieważ szybko straci on rozpęd i zacznie spadać.

Pamiętajmy, aby latać szybowcem stojąc w jednej pozycji. Latanie modelem za plecy i tracenie go z oczu może powodować rozbicie modelu, utratę kontroli lotu, a w skrajnych przypadkach możemy wlecieć w samochód, drzewo lub elementy infrastruktury.

Wybierajmy kierunek lotu, starajmy się nie wlatywać w słońce, które może nas oślepić. Na początku warto unikać latania pod wiatr oraz podczas wietrznej pogody.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.